Skip Navigation

2012-13

. 2012-2013 Lady Bulldog Softball . 
Locations for Aquin Home Games--Read Park

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
Monday . Feb 25 Practice Begins V Aquin TBA  
Monday . March 11 Stockton V Stockton 4:00  
Wednesday . March 13 Pearl City
. postponed to 3.19.13 .
V Pearl City 4:00 W
Wednesday . March 18 Le-Win V Aquin 4:00 CNCLD
Tuesday . March 19 Galena V Aquin 4:00 CNCLD
Thursday . March 21 West Carroll V Aquin 4:00 CNCLD
Monday . March 25 Le-Win V Le-Win 4:30 CNCLD
Wednesday . March 27 Eastland V Aquin 4:00 CNCLD
Tuesday . April 2 Orangeville V Aquin 4:00 L
Wednesday . April 3 Pearl City V Pearl City 4:00 W
Thursday . April 4 Milledgeville V Aquin 4:00 L
Friday . April 5 Dakota V Dakota 4:30 L
Monday . April 8 Forreston
PPD to 4.29.13 at Read Park
V Aquin 4:00 PPD
Tuesday . April 9 AFC (Ashton) V AFC 4:15 W
Thursday . April 11 Forreston
PPD to 5.1 at Polo
V Polo 4:30 PPD
Friday . April 12 Pecatonica V Aquin 4:00 PPD
Monday . April 15 Dakota V Aquin 4:00 L
Tuesday . April 16 Durand V Aquin 4:00 W
Thursday . April 18 South Beloit V South Beloit 4:30 PPD
Saturday . April 20 Galena V Tourney V Galena TBA CHAMPIONS!
Thursday . April 25 Orangeville V Orangeville 4:30 L
Friday . April 26 Milledgeville V Milledgeville 4:00 L
Tuesday . April 30 AFC V Aquin 4:00 W
Tuesday . May 7 South Beloit
. Senior Night .
V Aquin 4:00 L
Wednesday . May 8 Durand V DuraDurandnd 4:4:300 W
Friday . May 10 Pearl City V Pearl City 4:4:300 L
Saturday . May 11 Le-Win Varsity Tourney V Lena  TBA --
Monday . May 13 Regionals v. Eastland V HCC 4:30 W
Tuesday . May 14 Regional Semi-Final v. Milledgeville V HCC 4:00 L
Wednesday-Saturday
May 22-25
 Sectionals V  
 
 
Monday . May 27 Super-Sectionals V      
Friday-Saturday
May 31-June 1
State Finals V      
 

. 2012-2013 Bulldog Baseball . 
Locations for Aquin Home Games--HCC or Krape Park

 DATE OPPONENT  TEAM  PLACE TIME  RESULT 
 Tuesday . March 1 Practice Begins  All  Aquin  TBA  
Thursday . March 13  Pearl City Pearl City 4:00 CNCLD
Tuesday . March 19 Galena
PPD to 4.3.13 at Galena
Galena 4:30 W
Thursday . March 21 River Ridge V River Ridge 4:30 CNCLD
Saturday . March 23 West Carroll
. Double Header .
V Thompson 10:00 CNCLD
    FS Thompson 10:00 CNCLD
Tuesday . March 26 Le-Win V Aquin 4:30 CNCLD
    FS Le-Win 4:30 CNCLD
Monday . April 1 Dakota . Senior Night
V PPD to 5.7.13 at HCC at 4:30
Aquin  4:30 W
    FS Dakota 4:30 W
 Thursday . April 4 Milledgeville V Milledgeville 4:00 W
Tuesday . April 9 Du-Pec Pecatonica 4:30 W
  PPD to 4.16.13 FS Aquin 4:30 L
Wednesday . April 10 Eastland V Aquin 4:30 CNCLD
Thursday . April 11 Orangeville
V PPD to 4.22.13
at Orangeville at 4:00
V Orangeville 4:30 W
    FS   follow V --
 Monday . April 15 AFC
V PPD to 5.10.13 at AFC DH
V Aquin 4:30 W
  (V suspended after 2 innings, FS tied after ? innnings)  FS AFC--Ashton 4:30 W
Thursday . April 18 Forreston Forreston  4:30 W
  V . PPD to 5.1 at Forreston,
FS at HCC
FS   4:30 L
Saturday . April 20 Warren
. Double Header .
Aquin 11:00 L/W
    FS Warren 11:00 L/L
Monday . April 22 Dakota FS Aquin 4:30 W
Tuesday . April 23 South Beloit V South Beloit 4:30 W
    FS     --
Thursday . April 25 Dakota V Dakota 4:30 L
Friday . April 26 Milledgeville V Milledgeville 4:00 W
  (extra innings FS) FS   follow V W
Saturday . April 27 FS Pearl City Jamboree FS Pearl City TBA --
Monday . April 29 Du-Pec V Pecatonica 4:30 W
    FS Durand 4:30  W
Thursday . May 2 Orangeville V Aquin 4:30  W
    FS   follow V --
Monday . May 6 Forreston V Forreston 4:30  W
    FS   4:30 L
Tuesday . May 7 South Beloit
(moved to South Beloit on 5.6.13)
V South Beloit 4:00 W
 Friday . May 10 AFC--V DH to complete 4.15 game V AFC-Ashton 4:30 CONGRATS  3-PEAT CONFERENCE
CHAMPIONS!
  (FS Single Game) FS HCC 4:30 W
Wednesday . May 15 Regionals v. Orangeville V Dakota 4:30 W
Saturday . May 18 Regional Final v. Dakota V Dakota 11:00 CONGRATS  3-PEAT REGIONAL
CHAMPIONS!
Wednesday-
May 22
Sectional Semi-Finals v. Kirkland-Hiawatha V River Ridge 4:00 W
Saturday . May 25 Sectional Final v. River Ridge/Scales Mound V River Ridge 11:00 L
Monday . May 27 Super-Sectionals V      
Friday-Saturday
May 31-June 
State Finals  V      
 
click here to view items

Looking for more about Aquin Athletics . . . click here!

2012-13 Bulldog Basketball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
M . Nov 5 Practice Begins        
M-W
Nov 19-21
Polo FS Tourney FS A TBA --
M-W
Nov 19-21, M Nov 26
Pecatonica Varsity Tourney V A TBA Champions!
F . Nov 30  Orangeville FS A 6:00 W
     V   7:30 W
TH .  Dec 6 PECATONICA FS H 6:00 W
    V   7:30 W
SA-TH
Dec 8-14
AQUIN FRESH-SOPH TOURNEY FS H TBA 2nd place
M-SA
 Dec 10-15
Forreston Holiday Tourney V A TBA 2nd place
F-SA
Dec 14-15
Oregon Holiday Tourney F A TBA Consolation
Champions
M . Jan 28 AFC FS H 6:00 W
  PPD from 12.21.12 V   7:30 W
W . Jan 2 STERLING-NEWMAN FS H 6:00 L
    V   7:30 W
F . Jan 4 POLO FS H 6:00 L
    V   7:30 W
TU . Jan 8 Forreston FS A 6:00 L 
    V   7:30 W
TH . Jan 10 Stillman Valley FS A 5:45 L
    V   7:15 W
W . Jan 16 MILLEDGEVILLE FS A 6:00 L
    V   7:30 W
TU . Jan 22 South Beloit FS A 6:00 L
    V   7:30 W 
F . Jan 25 DAKOTA FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TU . Jan 29 Pearl City FS A 6:00 L
    V   7:30 W
TH . Jan 31 Durand FS A 6:00  W
    V   7:30 W
SA . Feb 2 Polo FS A 6:00 L
    V   7:30 W
W . Feb 13 CHRISTIAN LIFE
. SENIOR NIGHT .
FS H 6:00 L
    V   7:30 W
TH . Feb 7 FORRESTON FS H 6:00  L
    V   7:30 W
SA . Feb 9 AQUIN SHOOT-OUT v. Immaculate Conception FS H 2:30 L
    V   4:00 L
TU . Feb 12 Milledgeville FS A 6:00 L
    V A 7:30 W
TH . Feb 14
SA . Feb 16
Sterling Newman Freshman Tourney F A TBA ----
F . Feb 15  (at) AFC FS A 6:00 L
  Varsity . Undefeated Conference Champions (and Back-2-Back)! V     W
W
Feb 20
Regional Semi-Final v. South Beloit V H

6:00

W
F .
Feb 22
Regional Final v. Dakota V H 7:30 W
W . Feb 27 Sectional Semi-Final v. River Ridge at Eastland V A 7:30 W
F . Mar 1 Sectional Final at Eastland v. Eastland V A 7:30 L
TU . Mar 5 Super-Sectional V A    
F-S
Mar 8-9
State Finals V A    

 


2012-13 Lady Bulldog Basketball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
M . Nov 1 Practice Begins        
TU . Nov 13 Orangeville V A 7:00 W
TH-SA . Nov 15/16/17 Dakota FS Holiday Tourney FS

A

TBA

Champions!

M-W/SA . Nov 19-21/24

Dakota Varsity Holiday Tourney V A TBA --
TU . Nov 27 PEARL CITY FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TH . Nov 29 PECATONICA FS H 6:00 W
    V   7:30 W
SA . Dec 1 Polo FS A 6:00 W
    V   7:30 W
TU . Dec 4 Forreston FS A 6:00 W
    V   7:30 L
SA/M-TH . Dec 8/10-13 Pearl City Varsity Holiday Tourney V A TBA Champions!
SA/M/TU . Dec 8/10/11 Galena FS Tourney FS A TBA Champions!
W . Jan 30 Le-Win FS A 6:00 CNCLD
  PPD from 12.20.12 V   7:30 CNCLD
TH-SA . Dec 27-29 Dixon Holiday Tourney V A TBA Champions!
TH . Jan 3 MILLEDGEVILLE FS H 6:00 W
    V   7:30 W
SA . Jan 5 AFC FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TH . Jan 10 South Beloit V A 6:00 W
    FS   7:30 W
SA . Jan 12 DAKOTA FS H 6:00 W
    V   7:30 W
M . Jan 14 Durand FS A 6:00 L
    V   7:30 W
F . Jan 18 POLO FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TU . Jan 22 River Ridge FS A 6:00 L
    V   7:30 W
TH . Jan 24 FORRESTON
. SENIOR NIGHT .
FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TU . Jan 29 Milledgeville FS A 6:00 W
    V   7:30 W
F . Feb 1 AFC FS A 6:00 W
  Conference Champions Fresh-Soph and Varsity!!! V   7:30 W
TU . Feb 5 Regional Semi-Final  . Aquin v. Pearl City V H 7:30 W
F . Feb 8 Regional Final  . Aquin v. Dakota V H 7:30 W
M . Feb 11 Sectional Semi-Final v. Prophetstown V A 7:30 W
TH . Feb 14 Sectional Final v. River Ridge V A 7:30 W
M . Feb 18 Super-Sectionals v. Elgin Westminster Christian V A 7:30 W
F . Feb 22 State Semi-Final v. Annawan V A 12:15 W
SA . Feb 23

State Final v. Mt. Pulaski

BACK-2-BACK
STATE CHAMPIONS!!!

V A 2:00 W

 

Bulldogs of Fall . Senior Night 2012


 

2012 Bulldog Football

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
F . Aug 24 RIVER RIDGE-Varsity Only V H 7:00 W
M . Aug 27  RIVER RIDGE--FS Only   FS   5:30 W
F . Sep 1 Orangeville FS A 5:30 W
    V   7:00 W
F . Sep 7 Dakota FS A 5:30 TIE
    V   7:00 W
F . Sep 14 MILLEDGEVILLE--Varsity Only V H 7:00 W
M . Sep 17 MILLEDGEVILLE--FS Only FS   5:30 W
F . Sep 21 WARREN FS H 5:30 W
    V   7:00 W
F . Sep 28 AFC FS A 5:30 W
    V   7:00 W
F . Oct 5 DURAND . HOMECOMING FS H 5:30 W
    V   7:00 W
F . Oct 12 East Dubuque FS A 5:30 L
    V   7:00 W
F . Oct 19 STOCKTON . SENIOR NIGHT FS H 5:30 L
    V   7:00 L
S . Oct 27 First Round Playoffs v. Hales Franciscan V H 4:00 L
S . Nov 3 Second Round Playoffs V      
S . Nov 10 Quarterfinals V      
S . Nov 17 Semi-Finals V      
F . Nov 23 State Finals V      

 

2012 Bulldog Golf

DATE OPPONENT PLACE TIME RESULT
M . Aug 13 FORRESTON PARK HILLS 4:00 W
W . Aug 15 STOCKTON PARK HILLS  4:00 W
M . Aug 20  Polo  Edgewood 4:00 W
W . Aug 22 ORANGEVILLE PARK HILLS 4:00 W
TH . Aug 23 Eastland Lake Carroll 4:00 W
TU . Aug 28 Dakota/Pecatonica Brush Creek 4:00 W
TH . Aug 30 East Dubuque . PPD to 9.6.12 Lacoma 4:00 W
S . Sep 1 Damon/Wolfe Invitational Wolf Hollow 8:00am 2nd
TU . Sep 4  WARREN PARK HILLS  M . Sep 12  W
W . Sep 5 River Ridge/Scales Mound Galena Public 4:00 W
S . Sep 8 Brad Fowler/East Invitational Aldeen 7:30am 1st
M . Sep 10  LE-WIN PARK HILLS  4:00 W
TU . Sep 11 Galena Galena Public 4:00 W
S . Sep 15 Wessels Invitational Sunset 8:00am --
M . Sep 17 PEARL CITY . PPD to 9.24.12 PARK HILLS 4:00 W
TU . Sep 18 WEST CARROLL PARK HILLS 4:00 W
W . Sep 19 Pecatonica West Lake 4:00 W
W . Sep 26 NUIC Tourney Lake Carroll   3-time Team Champs!
1st Cullen 76
2nd Keaton 77
6th Michael  80
8th Josh 83
TU . Oct 2 Boys Regionals     2nd Place--Team advances to Sectionals
1st Cullen 77
W . Oct 3 Girls Regionals     Madelyn advances to Sectionals with18th place
M  . Oct 8 Sectionals     3rd Place--Team advances
to State!!!
F-S . Oct 12-13 State Finals     5th Place--Way to go DAWGS!

 

2011 Bulldog Volleyball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
TH . Aug 23 LE-WIN FS H 5:00 --
    FS   6:00 L
    V   7:00 L
TH . Aug 30 WARREN FS H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
F Aug 31-S Sep 16 Oregon Invitational TourneyPolo  V HA  TBA --
TU . Sep 4  Polo   FSS   5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
TH . Sep 6 FORRESTON F H 5:00 --
     FS   6:00 W
     V   7:00 L
S . Sep 8 Byron Tourney V A TBA --
TH . Sep 13 AFC FS H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
S . Sep 15 Mercer County Tourney V A TBA 2nd
S . Sep 15 Galena FS Tourney FS A TBA --
TU . Sep 18 DURAND F H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
W . Sep 19 Dakota FS A 5:00 --
    FS   6:00 L
    V   7:00 L
M . Sep 24  SOUTH BELOIT  FS H   6:00 W
    V   7:00 W
TU . Sep 25 Pecatonica FS A 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
TH . Sep 27 ORANGEVILLE FS H 6:00 W
    V   7:00 W
S . Sep 29 Illinois Math & Science Invite Tourney V A TBA --
TU . Oct 2 MILLEDGEVILLE . HOMECOMING FS H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
TU . Oct 2 POLO . HOMECOMING FS H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
W . Oct 10 Forreston FS A 5:00 --
    FS   6:00 L
    V   7:00 W
TU . Oct 16 AFC . SENIOR NIGHT FS H 5:00 W
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
TH . Oct 18 Milledgeville FS A 5:00 --
    FS   6:00 L
    V   7:00 W
S . Oct 13 Forreston Freshman Jamboree F A TBA --
Tu . Oct 23 Regional Semi-Finals v. Durand at Durand V A 7:00 W
TH . Oct 25 Regional Finals v. Keith Country Day at Durand V A 6:00 L
TU/W . Oct 30/Nov 1 Sectionals V      
S . Nov 3 Super-Sectionals V      
F-S . Nov 9-10 State Finals V