2010 Bulldog Football

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
F . Aug 27 STOCKTON FS H 5:30 L
     V   7:00 W
F . Sep 3 Benton/Scales Mound V A 7:00 W
TU . Sep 7 Benton/Scales Mound FS A 6:00 W
F . Sep 10 Milledgeville V Only A 7:00 W
F . Sep 17 ORANGEVILLE FS H 5:30 W
     V   7:00 W
F . Sep 24 Durand FS A 5:30 L
    V   7:00 W
F . Oct 1 Galena FS A 5:30 W
    V   7:00 L
F . Oct 8 POLO
. HOMECOMING .
FS H 5:30 W
    V   7:00 W
F . Oct 15 AFC FS A 5:30 W
    V   7:00 W
F . Oct 22 EAST DUBUQUE
. SENIOR NIGHT .
FS H 5:30 W
    V   7:00 L
S . Oct 30 First Round Playoffs at Dakota 1:00  L
S . Nov 6 Second Round Playoffs        
S . Nov 13 Quarterfinals        
S . Nov 20 Semi-Finals        
F . Nov 26 State Finals        

2010 Bulldog Golf

DATE OPPONENT PLACE TIME RESULT
M . Aug 16 ORANGEVILLE/DURAND/ROCKFORD CHRISTIAN PARK HILLS 4:00 L
TH . Aug 19 Galena Galena Public 4:00 W
M . Aug 23 POLO/WEST CARROLL PARK HILLS  4:00 W
TU . Aug 24  PECATONICA/RIVER RIDGE  PARK HILLS 4:00 W
TH . Aug 26 Le-Win Wolf Hollow 4:00 W
M . Aug 30 Forreston Sunset 4:00 W
TU . Aug 31 Eastland Lake Carroll 4:00 W
S . Sep 4 Damon/Wolfe Invitational Wolf Hollow 8:00am 2nd
TU . Sep 7 EAST DUBUQUE PARK HILLS 4:00 W
TH . Sep 9 PEARL CITY/DURAND PARK HILLS 4:00 W
S . Sep 11 Brad Fowler/East Invitational Aldeen 7:30am --
M . Sep 13  Stockton  Blackhawk Run  4:00 W
TU . Sep 14 CHRISTIAN LIFE  PARK HILLS 4:00 W
S . Sep 18 Wessels Invitational Sunset 8:00am 4th
TU . Sep 21 Warren--Postponed to 9.29.10 PARK HILLS 4:00 W
W . Sep 22 River Ridge/Scales Mound Eagle Ridge 4:00 W
TH . Sep 23 Dakota Brush Creek 4:00 L
TH . Sep 30 NUIC Conference Tourney     1st Place!
TU . Oct 5 Boys Regionals     2nd Place--Team
W . Oct 6 Girls Regionals     Morgan Reining--10th Place Individual
S/M/TU . 
Oct 9/11/12
Sectionals--Boys and Girls    

Boys Team--
8th Place
Cullen Barkau--
4th Place Individual

Morgan Reining--
8th Place Individual

F-S . 
Oct 15-16
State Finals--Boys and Girls    

Cullen Barkau--tied for 81st of 111
Morgan Reining--tied for 52nd of 108

 

2010 Bulldog Volleyball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
TH . Aug 26 River Ridge F H 5:00 L
    FS   6:00 L
    V   7:00 L
W . Sep 1 Warren FS A 6:00 L
    V   7:00 L

F-S . Sep 3-4

Oregon Invitational Tourney V A TBA --
TU . Sep 7 Forreston  F A 5:00 L
     FS   6:00 L
     V   7:00 L
TH . Sep 9 Orangeville F A 5:00 TIE
     FS   6:00 L
     V   7:00 L

S . Sep 11

Byron Tourney

V

A TBA --

TU . Sep 14

Polo FS A 6:00 L
    V   7:00 W
TH . Sep 16 MILLEDGEVILLE F H 5:00 L
    FS   6:00 L
    V   7:00 L
S . Sep 18 Galena FS Tourney  FS A TBA --
M . Sep 20 AFC F  H 5:00 TIE
        6:00 W
        7:00 L
TH . Sep 23 South Beloit F A  5:00  
    FS   6:00  
    V   7:00 W
TU . Sep 28 DURAND  FS H  6:00  
     V   7:00 L
S . Oct 2 Illinois Math & Science Invite Tourney V A TBA --
M . Oct 4 PECATONICA
. HOMECOMING .
F H 5:00  
    FS   6:00 L
     V   7:00 L
TH . Oct 7 POLO FS H 6:00 L
    V   7:00 W
TU . Oct 12 Dakota F A 5:00 SPLIT
    FS   6:00 L
    V   7:00 L
TH . Oct 14 Milledgeville F A 5:00  
    FS   6:00  
    V   7:00 L
S . Oct 16 Forreston Jamboree F A TBA  
M . Oct 18 AFC F A 5:00  
    FS   6:00  
    V   7:00 L
TH . Oct 21 FORRESTON
. SENIOR NIGHT .
F H 5:00  
    FS   6:00 L
    V   7:00 L
F-S . Oct
22-23
Stillman Valley Tourney V A TBA  
S . Oct 23 West Carroll Tourney FS A TBA  
W/TH/S
Oct 27/28/30
Regionals V      
TU/TH
Nov 2/4
Sectionals        
S . Nov 6 Super-Sectionals         
F-S . Nov
12-13
State Finals        

 

Boys Senior Night 2011

Girls Senior Night 2011

Bulldog Basketball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
M . Nov 8 Practice Begins        
M-W . Nov 22-24 Polo Tourney FS A TBA  2nd Place
M-W . Nov 22-24
M-TU . Nov 29-30
 Pecatonica Tourneyc V A TBA 1st Place

TH . Dec 2

Orangeville FS A 6:00 W
    V   7:30  W

TU . Dec 7

MILLEDGEVILLE

FS H 6:00  W
     V   7:30  W
F . Dec 10 AFC F A 4:30 W
    FS   6:00 L
     V   7:30 W
SA-F .  Dec 11-17 Forreston Holiday Varsity Tourney  V A TBA  --

SA-W .  Dec 11-16

AQUIN FRESH-SOPH TOURNEY

FS

H TBA  2nd Place

F-SA . Dec 17-18

Oregon Freshman Tourney F A TBA -- 
SA . Jan 8 PECATONICA FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TU . Jan 11 POLO FS H 6:00 W
    V   7:30 W
F . Jan 14 Forreston FS A 6:00 W
    V   7:30 L
SA . Jan 15 River Ridge Shoot-Out v. East Dubuque V A TBA W
    FS   TBA W
M . Jan 17 CHRISTIAN LIFE--PPD to TU . Jan 18 FS H 6:00 L
    V   7:30 L
TH . Jan 20 South Beloit FS A 6:00 L
    V   7:30 W
SA . Jan 22 Eastland FS A 6:00 L
    V   7:30 L
TU . Jan 25 Milledgeville FS A 6:00 W
    V   7:30 W
F . Jan 28 DAKOTA FS H 6:00 L
    V   7:30 W
TH . Feb 3 AFC--PPD to W . Feb 9 FS H 6:00 W
    V   7:30 W
SA . Feb 5 Polo FS A 1:00 W
    V   2:30 W
TU . Feb 8 Durand FS A 6:00 L
    V   7:30 L
W . Feb 9 STILLMAN VALLEY FS H 6:00 PPD
    V   7:30 PPD
SA . Feb 12 FORRESTON
. SENIOR NIGHT .
FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TH . Feb 17
SA . Feb 19
Sterling Newman Freshman Tourney F A TBA 1st Place!
TH . Feb 17 CHRISTIAN LIFE FS A 5:30 W
    V   7:00 L
M-SA . Feb 21-26

Regionals
1st Round-Bye
2nd Round v.  Orangeville
TH . Feb 24 . 6:00pm
Finals v. South Beloit
SA . Feb 26 . 3:00pm

‚ÄčRegional Champs!

V Dakota

2.24
6:00

2.26
3:00

 W . 2nd Round
W . Finals
TU-W . Mar 1-2 Sectional Semi-Finals
v. Indian Creek
V Aquin (HCC) 7:30 W
F . Mar 4 Sectional Finals v. Forreston
Sweet Sixteen!
V Aquin (HCC_ 7:30 L
TU . Mar 8 Super-Sectionals V A ---  
F-S . Mar 11-12 State Finals V A ---  

 

Lady Bulldog Basketball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
M . Nov 1 Practice Begins        
TU . Nov 16 River Ridge FS A 6:00
    V   7:30
TH/F/TU . Nov 18/19/23 Dakota Fresh-Soph Tourneyc FS

A

TBA ---

M/W/SA . Nov 22/24/27

Dakota Varsity Tourneyc V A TBA 2nd Place
W . Dec 1 Le-Win FS A 6:00 L
    V   7:30 L

 F . Dec 3

 SOUTH BELOIT

 FS H  6:00 W
     V   7:30 W
M . Dec 6 Orangeville FS A 6:00 W
     V   7:30 L
W .  Dec 8 POLO FS H 6:00 W
    V   7:30 W

SA-SA . Dec 11-18

Pearl City Varsity Tourney V A TBA 4th Place
SA-TU . Dec 11-14 Galena Fresh-Soph Tourney FS A TBA --
TU . Dec 21 MILLEDGEVILLE FS H 6:00 L
    V   7:30 W
M-W . Dec 27-29 Dixon Varsity Tourney V A TBA --
M-TU . Dec 27-28 Dixon FS Tourney FS A TBA --
TU . Jan 4 FORRESTON FS H 6:00 L
    V   7:30 L
F . Jan 7 AFC FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TH . Jan 13 Forreston V A 6:00 L
    FS   7:30 L
SA . Jan 15 Polo FS A 1:00

W

    V   2:30 W
TU . Jan 18 Milledgeville FS A  6:00 L
    V   7:30 W
F . Jan 21 PEARL CITY FS H 6:00 L
     V   7:30 W
TH . Jan 27 AFC FS A 6:00 W
    V   7:30 W
SA. Jan 29 Durand FS A 6:00 W
    V   7:30 W
TU . Feb 1 DAKOTA FS H 6:00 L
    V   7:30 L
F. Feb 4 PECATONICA
. SENIOR NIGHT .
FS H 6:00 W
    V   7:30 W
M-F . Feb 7-11 Regionals
1st Round v. Pecatonica . 2.7
2nd Round v. Pearl City . 2.8
V A TBA W--round 1
L--round 2 in OT
 
M-TU . Feb 14-15 Sectional Semi-Finals V A TBA  
TH . Feb 17 Sectional Finals V A TBA  
M . Feb 21 Super-Sectionals  V A TBA  
F-S . Feb 25-26 State Finals V A TBA  

Congrats to the Aquin varsity basketball girls team!
Champs of the 7th Annual Summer Shootout at Monmouth College
7.2.11

shirt front
shirt back

. 2010-2011 Bulldog Baseball .
Locations for Aquin Home Games--HCC (Varsity) . Krape Park (FS)

 DATE OPPONENT  TEAM   PLACE TIME  RESULT 
 Tuesday . March 1 Practice Begins  All  Aquin  TBA  
 Thursday . March 17 Warren/Stockton Aquin--Krape 4:30pm L
    FS Warren 4:30pm L
Saturday . March 19 Pearl City V Aquin--Krape 12:00pm W
 Tuesday . March 22  Galena V  Galena

4:00pm

CNCLD

  . Cancelled .  FS  Galena  follow V game

CNCLD

 Thursday . March 24 River Ridge Aquin  4:30pm  PPD
    FS  River Ridge 4:30pm PPD
Saturday . March 26 West Carroll-Double Header Aquin  10:00am PPD
Tuesday . March 29 Le-Win Le-Win 4:30pm L
    FS Aquin 4:30pm L
Monday . April 4 Eastland Aquin 4:30pm L
    FS Eastland 4:30pm L
Wedhesday . April 6 Orangeville  V Aquin 4:30pm W
    FS Orangeville 4:30pm W
 Friday . April 8  South Beloit V South Beloit 4:30pm W
    FS Aquin 4:30pm W
Monday . April 11 Pec-Du Aquin 4:30pm L
    FS Pec-Du  4:30pm L
Tuesday . April 12 Forreston-Polo Forreston  4:30pm W
    FS Aquin 4:30pm W
Friday . April 15 Dakota  Dakota 4:30pm W
Monday . April 18  Milledgeville Aquin 4:30pm W
Tuesday . April 19 AFC V AFC-Ashton 4:30pm PPD
   moved to 5.10.11 DH  FS Aquin 4:30pm PPD
Thursday . April 21 Orangeville Orangeville 4:30pm W
    FS

Orangeville 

after V  --
Monday . April 25 South Beloit Aquin 4:30pm W
   --moved to 5.2.11-- FS South Beloit 4:30pm

CNCLD

Tuesday . April 26 Pec-Du Pecatonica 4:30pm W 
    --moved to 4.28.11
and then 5.9.11 and then PPD--
FS Aquin--HCC 4:30pm PPD
Friday . April 29 Forreston-Polo V Aquin 4:30pm L
    FS Forreston 4:30pm  L
Saturday . April 30 Pearl City/Forreston FS Pearl City 9:00am 1-1
Wednesday . May 4  Dakota V Aquin 4:30pm  L
Thursday . May 5 Milledgeville V   4:30pm W
Tuesday . May 10 AFC V Aquin 3:30pm  W-W
  . both teams play double-headers . FS AFC-Ashton 4:00pm L-L 
Monday . May 16 Regional Quarterfinals V HCC  ---- --

Tuesday . May 17

Regional Quarterfinals V HCC    --
Wednesday . May 18 Regional Semifinals v. Dakota V HCC  4:30pm W
Thursday . May 19 Regional Semifinals V HCC    --
Saturday . May 21 Regional Finals v. Orangeville V HCC 1:00pm W
Thursday . May 26 Sectional Semifinals v.
War-Stock
V Lena  6:45pm W
Saturday . May 28 Sectional Finals v. Eastland V Lena  11:00am L
Monday . May 30 Super-Sectionals V      
Friday-Saturday . June 3-4 State Finals  V      

 

 . 2010-2011 Lady Bulldog Softball .
Locations for Aquin Home Games--Read Park

 

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
Monday . March 1 Practice Begins V Aquin 4:30pm  
Tuesday . March 22

Stockton
. Postponed from March 15 and 22 
and now rescheduled on April 6 .

V Aquin 4:00pm W
Thursday . March 17 Pearl City V Pearl City 4:30pm L
Monday . March 21 Eastland V Aquin 4:00pm L
Wedneday . March 23 West Carroll
. Rescheduled to April 12 .
V Aquin 4:00pm L
Monday . March 28 Le-Win V Aquin 4:00pm L
Tuesday . April 5 AFC V Aquin 4:00pm L
Wednesday . April 6 Stockton
. Double Header from March 22 .
V Stockton 4:00pm L
Thursday . April 7 Orangeville V Orangeville 4:30pm W
Friday-Saturday . April 8-9 Fulton 4 Tourney V Fulton TBA --
Monday . April 11 Durand V Aquin 4:00pm L
Thursday . April 14 Dakota V Dakota 4:30pm W
Monday . April 18  Pearl City V Aquin 4:00pm CNCLD
Tuesday . April 19 South Beloit
 . PPD on 4.27.11 .
V Aquin 4:00pm PPD
Thursday . April 21 Forreston-Polo V Forreston 4:30pm L
Monday . April 25 AFC V AFC--Ashton 4:30pm L
Tuesday . April 26 Orangeville
 . will be played on Friday . April 29 .
V Aquin 4:00pm L
Thursday . April 28 Durand V Durand 4:30pm CNCLD
Tuesday . May 3 Galena V Aquin 4:00pm W
Thursday . May 5 Dakota V

Aquin

4:00pm L
Monday . May 9 Milledgeville--Double Header V Milledgeville 4:30pm L-L
Tuesday . May 10 South Beloit V South Beloit 4:30pm W
Monday . May 2 South Beloit V Aquin 4:00pm W
Monday . May 16 Regional Quarterfinals v. Fulton V Fulton 4:30pm L
Tuesday . May 17 Regional Semifinals  V      
Wednesday . May 18 Regional Semifinals V      
Saturday . May 21 Regional Finals V      
Wednesday-Thursday . May 25-26  Sectional Semifinals V      
Saturday . May 28 Sectional Finals V      
Monday . May 30 Super-Sectionals V      
Friday-Saturday . June 3-4 State Finals V