Cultivating the Spirit. Empowering the Mind.


Looking for more about Aquin Athletics . . . click here!


 

. 2013-2014 Lady Bulldog Softball . 
Locations for Aquin Home Games--Read Park

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
Monday . Mar 3 Practice Begins V Aquin TBA  
Monday . March 17 Pearl City
. PPD to 5.15.14 . 
V/JV after Aquin 4:00 PPD
Tuesday . March 18 Le-Win V Aquin 4:00 CNCLD
Thursday . March 20 Galena V/JV after Aquin 4:00 PPD
Tuesday . March 25 AFC
. PPD to 5.12.14 .
V/JV after Ashton 4:30 PPD
Thursday . March 27 AFC
. PPD to 5.13.14 .
V/JV after Aquin 4:00 PPD
Friday . March 28 West Carroll V/JV after West Carroll 4:30 PPD
Monday . March 31 Pecatonica V/JV after Sumner Park 4:30 W
Tuesday . April 1 Durand V/JV after Aquin 4:00 W
Thursday . April  3 Durand V/JV after Durand 4:30 L
Tuesday . April 8 Dakota V/JV after Aquin 4:00 L
Thursday . April  10 Dakota V/JV after Dakota 4:30 L
Tuesday . April 15
. PPD to Wed . 4.16 at Orangeville .
Orangeville V/JV after

Aquin
​Orangeville

4:00 PPD
Thursday . April 17 Orangeville V Orangeville 4:00  
Tuesday . April 22 South Beloit V/JV after Aquin 4:00  
Thursday . April 24 South Beloit V/JV after South Beloit 4:30  
Saturday . April 26 Galena Varsity Tourney V Galena TBA  
Monday . April 28 Pecatonica V/JV after Aquin 4:00  
Tuesday . April 29 Milledgeville V/JV after Aquin 4:00  
Thursday . May 1 Milledgeville V/JV after Milledgeville 4:00  
Saturday . May 3 Pearl City FS Tourney JV Pearl City TBA  
Tuesday . May 6 Forreston/Polo V/JV after Aquin 4:00  
Thursday . May 8 Forreston/Polo V/JV after German Valley 4:4:300  
Monday-Saturday . May 19-24 Regionals V      
Wednesday-Saturday
May 27-31
 Sectionals V  
 
 
Monday . June 2 Super-Sectionals V      
Friday-Saturday
June 6-7
State Finals V      
 

 

. 2013-2014 Bulldog Baseball . 
Locations for Aquin Home Games--Highland Community College (unless noted otherwise)
Fresh-Soph plays in Opposite Location as Varsity

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
Monday . Mar 3 Practice Begins V Aquin TBA  
Monday . March 17
. PPD to 4.9.14 .
Pearl City V Aquin 4:30 L
Tuesday . March 18 Le-Win V Aquin 4:30 CNCLD
Thursday . March 20 Galena V Aquin 4:30 CNCLD
Friday . March 21
. PPD to 5.5.14 .
River Ridge V/FS after River Ridge 4:30 PPD
PPD
Saturday . March 22 Warren V--DH Warren 9:00 PPD
FS--DH Aquin 9:00 PPD
Tuesday . March 25
. PPD to 5.12.14 .
AFC V Ashton 4:30 PPD
FS Aquin 4:30 PPD
Thursday . March 27
. PPD to 5.13.14 .
AFC V Aquin 4:30 PPD
FS Ashton 4:30 PPD
Friday . March 28 West Carroll V Thomson 4:30 L
FS Aquin 4:00 CNCLD
Tuesday . April 1 Pec-Durand V Aquin--Krape 4:30 W
FS Pecatonica 4:30 L
Thursday . April  3 Pec-Durand V Durand 4:30 L
FS Aquin--Krape 4:30 W
Tuesday . April 8 Dakota V Aquin 4:30 W
FS Dakota 4:30 W
Thursday . April  10
. PPD to 5.15.14 .
Dakota V Dakota 4:30 PPD
FS Aquin 4:30 PPD
Tuesday . April 15 Orangeville V/FS after Aquin 4:30 W
--
Thursday . April 17 Orangeville V/FS after Orangeville 4:00  
 
Tuesday . April 22 South Beloit V Aquin--Krape 4:30  
FS South Beloit 4:30  
Thursday . April 24 South Beloit V South Beloit 4:30  
FS Aquin--Krape 4:30  
Saturday . April 26 Ottawa-Marquette V Freeport High School 11:00 or 1:00  
Tuesday . April 29 Milledgeville V/FS after Aquin 4:00  
 
Thursday . May 1 Milledgeville V/FS after Milledgeville 4:00  
 
Tuesday . May 6 Forreston V Aquin 4:30  
FS Forreston 4:30  
Thursday . May 8 Forreston V Forreston 4:4:300  
FS Aquin 4:30  
Monday-Saturday . May 19-24 Regionals V      
Wednesday-Saturday
May 28-31
 Sectionals V  
 
 
Monday . June 2 Super-Sectionals V      
Friday-Saturday
June 6-7
State Finals V      
 

 


 


2013-14 Lady Bulldog Basketball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
M . Nov 4 Practice Begins        
TU . Nov 19 SOUTH BELOIT FS H 6:00 CNCLD
    V   7:30 W
TH-SA . Nov 21/22/23 Dakota FS Holiday Tourney FS

A

TBA

----

M-W/F/SA . Nov 25-27/29/30

Dakota Varsity Holiday Tourney V A TBA ----
W . Dec 4 Dakota FS A 6:00  
    V   7:30 W
SA . Dec 7 DURAND FS H 6:00 L
    V   7:30 W
TU . Dec 10 POLO FS H 6:00 W
    V   7:30 W
F . Dec 13 FORRESTON FS H 6:00 L
    V   7:30 W
SA/M-SA . Dec 14/16-21 Pearl City Varsity Holiday Tourney V A TBA 4th Place
TBA Galena FS Tourney FS A TBA ---
TH-SA . Dec 26-28 Dixon Holiday Tourney V A TBA ---
SA . Jan 4 Pearl City FS A 6:00  
    V   7:30 W
F . Jan 10 Milledgeville FS A 6:00 W
    V   7:30 W
TH . Jan 16 AFC FS A 6:00  
    V   7:30 W
SA . Jan 18 Polo FS A 6:00  
    V   7:30 W
TU . Jan 21 Forreston FS A 6:00 W
    V   7:30 W
F . Jan 24 LE-WIN FS H 6:00  
    V   7:30 W
TH . Jan 30 MILLEDGEVILLE FS H 6:00  
    V   7:30 W
SA . Feb 1 AFC FS H 6:00  
    V   7:30 W
TU . Feb 4 ORANGEVILLE FS H 6:00 W
    V   7:30 W
W . Feb 5 RIVER RIDGE
. SENIOR NIGHT .
FS H 6:00  
    V   7:30 W
F . Feb 7 Pecatonica FS A 6:00  
  Congrats Back-to-Back
Conference Champs!
V   7:30 W
W . Feb 12 Regional Semi-Final v. Pearl City V Pearl City 8:00 W
F . Feb 14 Regional Final v. Eastland V Pearl City 7:00 L
M-W . Feb 17-19 Sectionals V      
M . Feb 24 Super-Sectionals V      
F . Feb 28 State Semi-Finals V      
SA . Mar 1 State Finals V      

 

2013-14 Bulldog Basketball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
M . Nov 11 Practice Begins        
M-W
Nov 25-27
Polo FS Tourney FS A TBA Consolation Champions
M-W
Nov
25-27, M-TU Dec 2-3
Pecatonica Varsity Tourney V A TBA Champions!
F .  Dec 6 SOUTH BELOIT FS H 6:00 L
    V   7:30 W
TH . Dec 12 Dakota FS A 6:00 W
    V   7:30 W
SA-TH
Dec 14,16-19
AQUIN FRESH-SOPH TOURNEY FS H TBA Champions!
SA-F
 Dec 14,16-20
Forreston Holiday Tourney V A TBA 4th Place
F-SA
Dec 20-21
Oregon Holiday Tourney F A TBA ---
TH-SA . Dec 26-28 Sterling Newman Varsity Tourney V A TBA 2nd Place
F . Jan 3 PEARL CITY FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TH . Jan 9 DURAND FS H 6:00 W
    V   7:30 W
SA . Jan 11 POLO FS H 6:00 L
    V   7:30 W
TU . Jan 14 FORRESTON FS H 6:00 W
    V   7:30 W
SA . Jan 18 West Carroll Manny's Shoot-Out V A 1:00 W

TH . Jan 23

Milledgeville
​PPD to 2.13.14
FS A 6:00 W
    V   7:30 L
SA . Jan 25 AFC FS A 6:00 W
    V   7:30 W
TU . Jan 28 Polo FS A 6:00 L
  PPD to 2.3.14 V   7:30 W
F . Jan 31 Forreston FS A 6:00 L
    V   7:30 W
SA . Feb 8 MILLEDGEVILLE FS H 6:00 W
    V   7:30 L
TU . Feb 13 Christian Life FS A 5:30 W
  MOVED to 2.17.14 V   7:00 W
SA . Feb 15 AFC FS H 6:00 W
    V   7:30 W
TU . Feb 18 ORANGEVILLE
. SENIOR NIGHT 
FS H 6:00 W
    V   7:30 W
F . Feb 21 Pecatonica FS A 5:45 L
  Congrats 3-Peat Conference Champions! V A 7:30 W
TH . Feb 20
SA . Feb 22
Sterling Newman Freshman Tourney F A TBA 2nd Place!
TU . Feb 25 Regional Quarterfinal v. Kirkland Hiawatha V Forreston 6:00 W
W . Feb 26  Regional Semi-final v. Polo V Forreston 8:00 W
F . Feb 28 Regionals Final v. Eastland V Forreston 7:00 L
TU-F . Mar 4-7 Sectionals V A    
TU . Mar 11 Super-Sectional V A    
F . Mar 14 State Semi-Finals V A    
SA . Mar 15 State Finals V A    

 


 

2013 Bulldog Football

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
F . Aug 30 AFC FS A 5:30 L
  V PPD to 8.31.13 V   7:00 W
F . Sep 6 STOCKTON V H 5:30 L
    FS   7:00 L
F . Sep 13 ORANGEVILLE FS H 5:30 W
    V   7:00 W
F . Sep 20 East Dubuque FS A 5:30 W
    V   7:00 W
F . Sep 27 POLO . HOMECOMING FS H 5:30 L
    V   7:00 W
F . Oct 4 Warren FS A 5:30 L
    V   7:00 W
F . Oct 11 MILLEDGEVILLE FS H 5:30 L
    V   7:00 L
F . Oct 18 Le-Win FS A 5:30 L
    V   7:00 L
F . Oct 25 RIVER RIDGE . SENIOR NIGHT V ONLY H 7:00 W
M . Oct 28 RIVER RIDGE . FS FS ONLY H 5:30 L
S . Nov 2 First Round Playoffs at Christian Life V A 1:00 W
S . Nov 9 Second Round Playoffs at Le-Win V A 1:00 L
S . Nov 16 Quarterfinals V      
S . Nov 23 Semi-Finals V      
F . Nov 29 State Finals V      

 

2013 Bulldog Golf

DATE OPPONENT PLACE TIME RESULT
M . Aug 19 Forreston/Pecatonica Sunset 4:00 L
W . Aug 21 EAST DUBUQUE PARK HILLS  4:00 W
M . Aug 26  Stockton/Forreston  Blackhawk 4:00 L
TH . Aug 29 EASTLAND/POLO/AFC PARK HILLS 4:00 L
S . Aug 31 Dammann/Wolfe Invitational Wolf Hollow 8:00am ---
TU . Sep 3 Pearl City Stage Coach 4:00 W
TH . Sep 5  DAKOTA PARK HILLS 4:00 W
TU . Sep 10 RIVER RIDGE PARK HILLS​ 4:00 W
TH . Sep 12 Warren Woodbine 4:00 L
S . Sep 14 Brad Fowler/East Invitational Aldeen 7:30am ---
M . Sep 19  GALENA/AFC PARK HILLS  4:00 L
S . Sep 21 Wessels Invitational Sunset 8:00am ---
M . Sep 23 PECATONICA/AFC . HOMECOMING PARK HILLS 4:00 W
TU .  Oct 1 Le-Win Wolf Hollow 4:00 L
TH . Oct 3 NUIC Tourney Prairie View 4:00

Madleyn Reining--1st place

Cullen Barkau--2nd place in shoot-off

TU . Oct 8 Boys Regionals Galena Public   Cullen Barkau advances to Sectionals!
W . Oct 9 Girls Regionals Wolf Hollow   Madelyn Reining and Dani Bald advance to Sectionals!
S  . Oct 12 Girls Sectionals  Park Hills 9:00am --
M  . Oct 14 Boys Sectionals  Prairie View  9:00am Cullen Barkau advances to State--all 4 years of his Aquin Golf Career!
F-S . Oct 18-19 State Finals (Boys and Girls) Prairie Vista (Boys)   Cullen Barkau--17th in State!

 


 

2013 Bulldog Volleyball

DATE OPPONENT TEAM PLACE TIME RESULT
TH . Aug 29 Le-Win F A 5:00 --
    FS    6:00 W
    V   7:00 L
W . Sep 4 WARREN F H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 L
F-S. Sep 6-76 Oregon Invitational Varsity Tourney V A  TBA 4th Place
TU . Sep 10 MILLEDGEVILLE  F H 5:00 --
    FS   6:00 L
    V   7:00 W
TH . Sep 12 Forreston F A 5:00 --
     FS   6:00 W
     V   7:00 L
S . Sep 14 Byron Varsity Tourney V A TBA 5th Place
M . Sep 16 Polo FS H 6:00 W
    V   7:00 W
S . Sep 21 Galena FS Tourney FS A TBA 5th Place
TU . Sep 24 AFC . Homecoming F H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
TH . Sep 26 Durand FS A 6:00 W
    V   7:00 W
M . Sep 30  DAKOTA  F H 5:00 --
    FS   6:00 L
    V   7:00 L
TU . Oct 1 South Beloit FS A 6:00 W
    V   7:00 W
TH . Oct 3 PECATONICA F H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
S . Oct 5 Illinois Math & Science Invite Varsity Tourney V A TBA CHAMPS!
M . Oct 7 Orangeville F A 5:00 --
    FS   6:00 L
    V   7:00 W
TH . Oct 10 Milledgeville F A 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
TU . Oct 15 FORRESTON . SENIOR NIGHT F H 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
TH . Oct 17 Polo FS A 6:00 W
    V   7:00 W
S . Oct 19 Eastland Varsity Tourney V A TBA --
S . Oct 19 Forreston Freshman Jamboree F A TBA --
TH . Oct 24 AFC F A 5:00 --
    FS   6:00 W
    V   7:00 W
TU . Oct 29 Regionals Quarterfinals v. Durand V H 7:00 W
TH . Oct 31  Regional Finals v. Keith Country Day V H 7:00  L
TU-TH . Nov 5-7 Sectionals V A TBA  
S . Nov 9 Super-Sectionals V A TBA  
F-S . Nov 15-16 State Finals V A TBA  

Split Cell Horizontally